Son yılların en büyük dertlerinden biri, doğru kişiyle evlenmek ve evlendikten sonra mutlu kalabilmek. Çevremde ya da internette bu konuda konuşulan şeylerin tamamı, evlendikten sonra istediği hayatı yaşayamayacağını düşünen insanların fikirlerinden oluşuyor. İnsanlar genelde evliliğin özgürlüğün kısıtladığı, eğlencenin azaldığı, sürekli sorumluluk yüklenilen bir cehennemmiş gibi görüyorlar. Bunun da en büyük sebebi, evli çiftlerin sürekli olarak bu tarz konularda büyük yakınmalarda bulunması. Çoğu evli erkek, evlenme arifesindeki insanlara "Evlenin de görün gününüzü, evlenin de o zaman cehennemi görürsünüz neymiş, bak son kararın mı evlenmek istediğine emin misin?" tarzı şeyler sorarak bu konudaki olumsuz görüşün artmasına sebebiyet vermekte. Halbuki işin aslı tamamen doğru kişiyi bulmaktan geçiyor.

Doğru kişiyle değil de gerçekten sizi kısıtlayan, eğlenmenize mani olan biriyle evlendiyseniz evet hayat size cehennem olabilir. Ama bu her evlenen kişinin hayatının cehenneme döndüğü anlamına gelmiyor. Çünkü doğru kişiyle evlenen insanlar, yalnızken yaşadığı mutluluğu, eğlenceyi ikiyle çarpabiliyor. Birlikte yapılan tüm aktivitelerden alınan zevk, bir evdeki sorumlulukların ikiye bölünmesi, her zaman güvendiğin ve vaktinin tamamını bile geçirmekten mutlu olduğun biriyle aynı evi paylaşmak, insanın başına gelen en güzel şeylerden birine dönüşüyor. İşten dönünce birlikte geçirilen günle ilgili sohbet ederken yemek yapmak, birlikte videolar izleyerek yemek yemek, ardından izlenen videolar hakkında konuşmak, sarılmak özlem gidermek ve doyasıya eğlenmek... Bunları ayda bir kere bile yaşayamayan insanlar, evliliğin tabii ki kötü bir fikir olduğunu insanlara söyleyecektir. Fakat bu tarz basit mutlulukları bile her gün yaşayabilen insanlar günümüzde her ne kadar az da olsalar evliliğin tadını çıkarmakta. 
Peki doğru kişiyi bulmak için ne yapmak gerekiyor? İşte asıl sorulması gereken ve cevabı epey zor olan soru bu. Çünkü bir insanı 5 sene boyunca tanımaya çalışsanız da kişi kendisini size nasıl tanıttıysa o kadarını bilirsiniz. Evlendikten sonra değişen ve öncesinde hiç ortaya çıkarmadığı huylarını ortaya döken insanların sayısı az değil ve bu durum insanları evlilikten epey korkutuyor. Yine de doğru insanı bulmanın temel şartı, birlikte bolca vakit geçirmek. Birlikte seyahate çıkmak, birlikte alışveriş yapmak, birlikte restoranda bir yemek yemek bu konuda epey yardımcı olacaktır. Çünkü yalnız başınızayken bir insanın davranışlarını çok fazla ölçemezsiniz ancak dışarıda başka insanlarla etkileşime girdiğinizde gerçek davranışlar yavaş yavaş ortaya çıkar. Bu da bir insanın sizin için doğru mu yoksa yanlış mı olduğuna karar vermenizde yardımcı olur.

Kısaca "evlilik kötüdür" diye genel bir yargıya varmaktansa "doğru kişiyle evlenmek iyidir" diyerek gerçekçi yorumlar yapmak gerekiyor. 

Yorum Yazın

Daha yeni Daha eski