zeynep bastık ile ilgili görsel sonucu
Son zamanlarda artan ünü nedeniyle sıkça eleştirilere maruz kalan Zeynep Bastık hakkında bir yazı yazmak istedim. Çünkü eleştiriler artık memleket meselesi hâline dönüştürülüp çok abartılabiliyor. Ülkenin ana problemi zaten holiganlık. Seven çok sevip abartıyor, sevmeyen çok nefret kusuyor.

Öncelikle ben bu hanım kızımızı ne abartı seviyorum ne de nefret ediyorum. Sıradan bir müzik dinleyicisiyim. Youtube'ta akustik müzikler her zaman hoşuma gitmiştir, albüm kayıtlarından ziyade ev ortamında hatta mümkünse amatörce, fazla enstrüman kullanmadan yapılan müziklere bayılıyorum. Güzel bir mikrofon, bir gitar, ufak bir ritm ve çok kötü olmayan bir ses varsa ortada işte o müziği dinlemek bana huzur veriyor. Zeynep Bastık da tam olarak bu zevke hitap ediyor.

Bütün eleştiriler "sesi çok sıradan" argümanında birleşiyor. Bir Selda Bağcan değilmiş. Zaten dinleyenlerin "mükemmel sesi var, dünyada yok böyle bir ses" dediğini sanmıyorum. Sık sık kendi hâlinde yumuşak müzik yapıp dinlemesi keyifli içerikler ürettiği için popüler hâle geldi zaten. Tabii Youtube ajansının etkisi büyük bunda ama berbat sesli ve dinlemesi rahatsız edici müzikler yapan biri değil sonuçta. Hiçbir teknik analiz yapma ihtiyacı duymadan sevdiği nostaljik şarkıları falan akustik bir şekilde sakince dinlemek isteyen insanlara istediğini veriyor mu? Veriyor. Evet teknik analizi yapıldığında belki okuması yanlıştır, ses tonu düzgün değildir bunlar beni ilgilendirmiyor. Dinlerken benim hoşuma gidecek tarzda müzik yaptığı için seviyor ve takip ediyorum, bu kadar.

Kısacası bu kadar abartı eleştirilmesine anlam veremiyorum. Bir anda her yerde karşımıza çıkıp büyük paralar kazanan tek insan bu değil maalesef, internetin dinamiklerini bilen insan bu şekilde yükselebiliyorlar bu da biraz şans işi. Çok ünlü oldu diye yaptığı işi karalamak, bu kadar ünlü olmaması gerekiyor diyerek nefret kusmak akıl işi değil. Sakin olalım.

Yazıyı dinlemekten çok hoşlandığım "yol" akustik cover şarkısıyla bitirelim istedim. İyi dinlemeler. :)

Yorum Yazın

Daha yeni Daha eski