Bu yazımda, yıl içinde birçok devlet tiyatrosunda oynanan, Sabahattin Kudret Aksal tarafından 1965 yılında yazılmış Kahvede Şenlik Var adlı tiyatro oyununu yorumlayacağım. Okuduktan sonra bu oyuna gitmek ya da gitmemek size kalmış, eğer tiyatroya gittikten sonra bu yazıyı okuyorsanız lütfen yorumlarda düşüncelerinizi benimle paylaşın.
KONUSU

Bir kadın ve bir erkeğin bir kahvede buluşup birbirlerini tanımaya çalışmalarını konu alıyor. Ancak bu ikiliden daha ön planda olan bir de kahvenin garsonu mevcut. İlk perde neredeyse tamamen bu garsonun uzun cümleleri ve değişik hareketleriyle geçiyor. Daha oyunun ilk dakikalarında bana çok itici gelen konuşmalar yapıp tiyatroyu önyargıyla izlememe de neden olmuştur bu durum. Fakat şöyle de diyebiliriz, bu durum oyunun genelini de yansıtıyormuş. Oyunculuklarda hiçbir sıkıntı olmamasına rağmen cümleler o kadar anlamsız, verilmek istenen mesaj o kadar boştu ki izlerken oyuncu yerine utandım zaman zaman.
Kadın ve erkeğin bir araya geldiği sahnelerde (ikinci perdede) geçen sohbetler de bir o kadar çağ dışı ve sıkıcıydı. Arkamda ve yanımda oturan insanlardan "ne anlatıyor bunlar, çok boş ne saçma şeyler" tarzı hayıflanmalar duydum. Aynı eleştirileri eşimle birlikte biz de yaptık tiyatro sonrası zaten. Gittiğimize pişman olduk desek yeridir.
kahvede şenlik var yorum
Kahvede Şenlik Var Gaziantep DT Tiyatro Sahnesi 


OYUNCULAR

Oyuncuların performansında hiçbir sıkıntı yoktu. Ezberler çok iyiydi. Uzun ve anlamsız cümleler olmasına rağmen hatasız ve hızlı şekilde konuşan oyuncular oyunu bir nebze izlenir kılıyordu. Yine de hiç zevk almadığımız ve bir an önce bu saçma gösteri bitse de gitsek dediğimiz bir oyundu. Tiyatro oylama sitesinde 108 kişinin verdiği oyla 10 üzerinden 4,7 puan almış, bana göre de 4 puan verilebilecek bir oyun. 


İstanbul Devlet Tiyatrosu, Van Devlet Tiyatrosu, İzmir Devlet Tiyatrosu ve Gaziantep Devlet Tiyatrosu gibi pek çok yerde sahnelenen bu oyunla ilgili bilet almadan önce Ekşi gibi sitelerden yorum okumak isteyen tiyatro izleyicileri için kendimce yorumladım. Siz de yorumlarınızı aşağıdan bana iletebilirsiniz.

Yorum Yazın

Daha yeni Daha eski