Adsense

Türkiye 2 gündür Covid-19 isimli koronavirüsün ülkemizde görülmesinin olası sonuçlarını konuşuyor. Bu konuşmaların büyük çoğunluğunda ise okulların tatil edilmesinin gerekli olduğu söyleniyor. Peki okullar neden tatil edilmeli?

Okullarda Öğrenciler Çok Yakın Temas Halindeler

Ülkemizdeki okulların çoğunda sınıflar 20 kişinin üzerinde öğrencilerden oluşuyor ve öğrenciler ikili ya da üçlü oturmak zorunda kalıyorlar. Bu da virüsün yayılması için çok uygun ortamın sağlanması anlamına geliyor. Öğrenciler sık sık ellerini yıkıyor olsalar bile hepsi aynı çeşmeyi kullandıkları için ve çeşmelerin sürekli temiz tutulması zor olduğu için virüsün yayılma hızı okullarda büyük felakete yol açabilir. 


Okulda Virüs Kapıp Evde Ailesine Bulaştırabilir

Virüsün çocuklarda ölümcül etkiler bırakmadığını biliyoruz fakat çocuklar bu virüsü taşıyarak evde anne babasına ya da daha kötüsü yaşlı insanlara bulaştırabilirler. Okulda bir çocuğun virüse yakalandığı hemen tespit edilememesi hâlinde yüzlerce çocuğa virüs bulaştırabilir ve bu kitleler hâlinde büyüyerek tüm ülkede virüslü insan sayısını arttırabilir.

Dış Ortamda Virüs Kapan Çocuk Okula Getirebilir

Okullarımız her ne kadar temiz tutulmaya çalışılsa da çocuklar okuldan sonra çok da steril olmayan ortamlarda bulunabiliyorlar. Bu da çocukların sadece okulda değil dışarıda da virüs kapabileceğini ve bu virüsü okula taşıyabileceğini gösteriyor. 

Okullar tatil edilirse çocuklar dışarıda virüs kapsalar bile okuldaki arkadaşlarına ve öğretmenlerine bulaştırmayacağı için yayılma hızı düşük olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı acilen bu durumları değerlendirmeli ve bir açıklama yapmalıdır. 

Yorum Yazın

Daha yeni Daha eski