Adsense

elon musk twitter hack

15 Temmuz tarihinde Türkiye saatiyle 23.00 civarlarında başlayan ve ilk önce çeşitli kripto para borsalarının Twitter hesaplarını, ardından Elon Musk ve Bill Gates gibi önemli insanların Twitter hesaplarını etkileyen büyük bir olay yaşandı. Twitter'daki üst düzey çalışanların yönetim panelini ele geçiren kötü amaçlı hackerlar, dünyaca ünlü isimlerin Twitter hesaplarından izinsiz paylaşımda bulundular. Örneğin Elon Musk atmış gibi görünen tweette "Yarım saat içinde hesabıma 1000 dolar Bitcoin gönderen herkese 2000 dolar değerinde Bitcoin göndereceğim" yazıyordu. Verdikleri Bitcoin adresi kontrol edildiğinde ise 3-4 saat içinde toplam değeri 1 milyon liraya yaklaşan illegal kazanç sağlayabildikleri ortaya çıktı.

İŞTE HACKLENEN BAZI BÜYÜK TWITTER HESAPLARI:

-Bill Gates (Tesla ve SpaceX yöneticisi)
-Elon Musk (Microsoft yöneticisi)
-Barack Obama (Eski ABD başkanı)
-Kim Kardashian (Magazin yıldızı)
-Apple (Resmî Twitter hesabı)
-Warren Buffett (Apple kurucularından)
-Kanye West (Şarkıcı)
-Michael Bloomberg (Bloomberg'in sahibi)
-Uber ( Şirketin resmî Twitter hesabı)
-Barack Obama (Eski ABD başkanı)
-Benjamin Netanyahu (İsrail başbakanı)
-Joe Biden (Amerika başkan adayı)

Sosyal Medyayı ve Hatta İnternet'i sarsan büyük Twitter Hack'i ...

Tüm bu olaylar yaşanırken 2 saat kadar sessiz kalan Twitter hiçbir müdahalede bulunmadı. Ardından gece 00.45'te bir tweet atarak "Sorunun farkındayız ve çözmek için uğraşıyoruz" dediler. Fakat bu tweetten sonra da hackerlar paylaşım yapmaya devam edebildiler. Ardından saat 02.00 gibi Twitter önlem olarak "mavi tikli" hesapların Tweet atmasına engel getirdi. Böylece büyük ve onaylı hesaplardan hackerlar bir şey paylaşamadılar ve kısa süre sonra da Twitter açığı kapatarak incelemelere devam ettiklerini belirtti.

Sosyal medyada büyük yankı uyandıran olayın ardından insanların aklında pek çok soru işareti oluştu. Hackerlar para istemek yerine küresel çapta bir savaş bile başlatabilecek şeyler yazsalardı ne olurdu? Bu kadar büyük hesaplar çalınmasına rağmen 1 milyon lira civarında çok düşük denebilecek bir kazanç için bu riske değer miydi? Bitcoin takip edilemediği için bu yöntemi seçmiş olsalar da çok fazla kazanç elde edemedikleri için pişman olmuşlardır diye düşünülüyor. Bakalım bu işin arkasındakiler yakalanabilecek mi?

Yorum Yazın

Daha yeni Daha eski